Autorem opisu jest Paweł Boguś

Busicom 141PF

Kalkulator biurkowy Busicom 141PF

Być może urządzenie na zdjęciu powyżej nie wygląda zbyt imponująco, ale pod plastikową obudową kalkutatora biurkowego Busicom 141PF kryje się technologiczne cudo. Ten wprowadzony w 1971 roku kalkulator biurkowy można chyba uznać za praprzodka "desktopów", tych brzydkich, beżowych skrzynek stojących na naszych biurkach, posiadających na widocznym miejscu dumne (durne? ;-) logo "Intel inside", gdyż w jego wnętrzu pracuje pierwszy z długiego szeregu mikroprocesorów firmy Intel - i4004.


W roku 1968 (lub 1969) Sharp wprowadził do sprzedaży QT-8D - pierwszy kalkulator wykonany w technologii MOS-LSI firmy American Rockwell. Składał się on z czterech układów LSI i dwóch IC. Miał wymiary 135x247x72 mm, ważył 1.4 kg, zasilany był z sieci (później opracowano również model zasilany alumulatorkami (model QT-8B)). Nazwany został "Electronic Abacus". Sprzedawał się doskonale.

Kalkulator QT-8DWyświetlacz QT-8D

Wielu japońskich producentów kalkulatorów zrozumiało znaczenie technologii LSI i próbowało dogonić amerykanów. Jedna z firm - Nippon Calculating Machine Corporation sprzedająca swe urządzenia i znana często pod nazwą "Busicom" - rozpoczęła rozmowy w 1969 roku z istniejącą wówczas dopiero od roku firmą Intel oraz w 1970 roku z firmą Mostec. Busicom chciał zlecić Intelowi stworzenie programowalnego kalkulatora w technologii MOS-LSI (treść umowy...), a konkretnie wykonanie kilkunastu specjalizowanych układów scalonych sterującego pracą kalkulatora. Firma Mostec miała skonstruować dla japończyków kalkulator w MOS-LSI mieszczący się na jednym chipie.

Rezultatem prac Intela był tylko jeden układ: Intel 4004 - pierwszy mikroprocesor. Na jego bazie zbudowany został kalkulator 141PF. Intel odkupił od Busicom, który przeżywał znaczne problemy i potrzebował gotówki, prawa do konstrukcji i nazwy produktu za $60 000 (pokrył nakłady inwestycyjne związane z pracami). Kosztujący ok. $200, zdolny wykonywać 60 000 operacji na sekundę układ 4004 stanowił - jak się wkrótce okazało - technologiczny przełom. Niedługo później firma Busicom ogłosiła upadłość.


W międzyczasie Mostec opracował pierwszy "calculator-on-a-chip" w technologii MOS-LSI. Firma Busicom wprowadziła go na rynek pod oznaczeniem Handy LE-120A w roku 1971. Poza faktem, że był to "pierwszy kalkulator na na jednum układzie scalonym", wprowadzono przy jego budowie dwie ważne innowacje: po pierwsze wyświetlacz na diodach świecących (LED), po drugie zasilania bateriami AA. Jego niewielkie, jak na owe czasy, wymiary sprawiły, że reklamowano go jako palmtop computer. Stał się on prawdziwą sensacją, jednakże wysoka cena nie sprzyjała sprzedaży (kosztował 89 800 jenów, podczas gdy miesięczne wynagrodzenie absolwenta uniwersytetu wynosiło ok. 46 500 jenów). Na bazie tego samego układu Mostec zbudowano także kalkulator biurkowy 60-DA.

W Europie LE-120A był sprzedawany m.in. przez dom wysyłkowy Quelle International pod nazwą "Privileg".

Model LE-100A (następca LE-120A) zbudowany był na układach LSI wyprodukowanych przez Texas Instruments, posiadał wyświetlacz LED 10-cyfrowy, zewnętrznie był bardzo podobny do LE-120A (LE-120A na układach Mostec, wyświetlacz 12-cyfrowy). Baterie (4xAA) w LE-100A wystarczały na ok. 10 godzin pracy. Wymiary: 123x66x28 mm, waga 200g z bateriami. Cena 59 800 jenów.


Główny spis treści  ||  Główna strona Intel 4004