Autorem informacji jest Paweł Boguś

Układ scalony

W połowie lat 50. tranzystory szybko stały się zjawiskiem powszednim. Można je było znaleźć praktycznie wszędzie. Były znacznie mniejsze od lamp próżniowych ale dla pewnych zastosowań nadal pozostawały za duże. Niestety, choćby ze względu na konieczność połączenia przewodami z innymi elementami, nie można ich było stale zmniejszać. Dwaj inżynierowie niezależnie od siebie i prawie w tym samym czasie wpadli na pomysł, aby zbudować cały układ elektroniczny składający się z tranzystorów, elementów dyskretnych i połączeń za jednym zamachem i na jednym kawałku podłoża.

W drugiej połowie lipca 1958 Jack Kilby pracujący od niedawna dla Texas Instruments wpadł na pomysł, że wszystkie elementy układu elektronicznego, a nie tylko tranzystory, mogą być wykonane z półprzewodnika (pracował na germanie). W tym czasie nikt nie produkował kondensatorów czy oporników z półprzewodników. Gdyby się to jednak powiodło, cały układ mógłby zostać wykonany na jednym kryształku - byłby wówczas mały i prosty w produkcji. 12 września Kilby miał już działający prototyp (składający się z 1 tranzystora, 3 rezystorów i 1 kondensatora), a 6 lutego 1959 Texas Instrument złożył wniosek patentowy (patent został przyznany dopiero 23 czerwca 1964 r.). Pierwszy "solid circuit" zademonstrowano publicznie w marcu 1959.

W styczniu 1959, w Kalifornii, w powstałej rok wcześniej Fairchild Semiconductor jej współzałożyciel Robert Noyce pracował w nad podobnym problemem (ale na bazie krzemu). Podczas gdy Kilby opracowywał szczegóły wykonania poszczególnych komponentów, Noyce próbował znaleźć najefektywniejszy sposób na ich połączenie. Na wiosnę Fairchild był na dobrej drodze do zbudowania "unitary circuit" i zgłosił patent. Wiedząc, że TI właśnie złoży wniosek dotyczący podobnego urządzenia, Fairchild załączył bardzo szczegółowy opis swojego wynalazku, licząc na to, że nie naruszy to praw TI.

Szczegółowość wniosku opłaciła się. 25 kwietnia 1961 urząd patentowy przyznał Robertowi Noyce pierwszy patent na układ scalony (U.S. patent #2,981,877 for a silicon based integrated circuit), podczas gdy wniosek Jacka Kilby nadal był analizowany (U.S. patent #3,138,743 for miniaturized electronic circuits). Proces sądowy trwał 10 lat, jednak aby móc produkować układy scalone - mimo trwającego sporu - obie firmy licencjonowały sobie wzajemnie swoje technologie.

W 1961 roku Fairchild Semiconductors wprowadziła na rynek pierwszy powszechnie dostępny IC. Wszystkie komputery zaczęto konstruować z użyciem układów scalonych. Texas Instruments w 1962 r. jako pierwsza zastosowała chip'y w komputerach Air Force sterujących rakietami Minuteman, a w kilka lat później (1967) skonstruowała pierwszy przenośny kalkulator elektroniczny.

Wywiad z Jackiem Kilby

(4kB) (17kB) (4kB)

(4kB) (17kB)


Główny spis treści