Jak działa MS-DOS?

MS-DOS

MS-DOS uznawany jest za jeden z najbardziej znanych (oprócz sytemu Microsoft Windows) systemów operacyjnych, zaś jego ogromny rozwój i ogromna popularność pokazują, jak wyglądała ewolucja komputerów osobistych, zanim pojawiały się te wszystkie nowoczesne techniki, które dziś tworzą komputery.

Uproszczenia do systemu

MS-DOS działa na zasadzie komend, które wydawane są za pomoca podpiętej do komoutera klawiatury. Z czasem, by uniknąć tego niezwykle żmudnego wpisywania komend,pojawiły się specjalnie zaprojektowane nakładki, które cały proces miały usprawnić. Wśród nich najbardziej popularne to np. Norton Commander (najpopularniejszy menedżer plików), Dos Navigator, DosShell, Foltyn Commander, Volkov Commander, czy The DOS Controller.

Wszystko pod kontrolą

Wśród niektórych programów, które działają pod kontrolą MS-Dosa (program, który jest jednocześnie nakładką i środowiskiem graficznym) jest Windows. I tak naprawdę, wszystkie zlecone procesy odbiera i interpretuje program, który jest powłoką systemu – 'command.com’.
Na system DOS (oprócz pliku command.com), składają się jeszcze dwa inne (io.sys oraz msdos.sys). Co więcej, w skład tego specyficznego systemu operacyjnego, wchodzi jeszcze tzw. oprogramowanie dodatkowe, które dostarczane jest przez firmę Microsoft wraz z systemem.

Działanie systemu MS-DOS

System MS-DOS podczas ładowania działa w następujący sposób: najpierw po wczytaniu zbiorów systemowych 'io.sys’ i 'msdos.sys’, dochodzi do odszukania plików konfiguracyjnych 'config.sys’, a następnie zbiorów 'autoexec.bat’.