Korzystny outsourcing

Outsourcing

W dzisiejszych czasach prowadzenie średniej lub dużej firmy opiera się w dużej mierze na optymalizacji różnych procesów. Chcemy, aby praca poszczególnych działów była bardziej efektywna, a zarazem mniej kosztowna. Na potrzeby wielu przedsiębiorstw odpowiada idea zwana „outsourcing”.

Co to właściwie jest?

Nazwa pochodząca z języka angielskiego faktycznie może być niezrozumiała, a na myśl mogą przychodzić skomplikowane procesy i procedury. Nic bardziej mylnego. Outsourcing to po prostu sytuacja, w której obowiązki danego działu wykonuje dla nas inna firma. Każdy z nas przecież wie co to jest biuro rachunkowe. Jest to firma, która prowadzi księgi rachunkowe dla innych podmiotów. Ściśle współpracuje ze swoimi zleceniodawcami, a za pełnienie swoich obowiązków wystawia fakturę. Z drugiej strony, przecież przedsiębiorca sam może prowadzić swoją księgowość, nie potrzeba do tego aktualnie żadnych uprawnień. Woli on jednak skupić się na podstawowej działalności, a poboczne czynności zlecać komuś innemu. To właśnie jest outsourcing.

Co można zlecać?

Prawdopodobnie największym powodzeniem cieszy się outsouricing usług informatycznych. Firmy rezygnują ze wsparcia IT przez własnych pracowników i decydują się na skorzystanie z oferty zewnętrznej firmy. Przynosi to zauważalne korzyści ekonomiczne, ponieważ własny dział IT to stałe koszty każdego miesiąca, nawet jeśli przez cały ten okres nie była potrzebna pomoc informatyka. Zaletą jest również łączność zdalna, więc nasze komputery z powodzeniem może obsługiwać osoba nawet z USA.