Polmax Sp. z o.o; 53-015 Wrocław; Karkonoska 59; tel/fax: (71) 339-9571
Tematy:
OS Selector
Funkcje
Pytania

Zamówienie

Napisz do nas

Dodatkowo:
Zobacz również:
nasze ośrodki

port jachtowy
Przepraszamy, ale serwis nasz jest w trakcie tworzenia i linki do poszczególnych stron jeszcze nie działają
Acronis OS Selector 5.0

FAQ - Najczęściej zadawane pytania dotyczące programu OS Selector

Czym jest Acronis OS Selector 5.0?

Acronis OS Selector 5.0 jest boot-menadżerem oraz menadżerem partycji. Jako boot-menadżer program umożliwia uruchamianie wielu systemów operacyjnych zainstalowanych na komputerze. Jako menadżer partycji program pozwala na tworzenie, usuwanie, kopiowanie, zmianę rozmiaru oraz na wykonywanie innych operacji na partycjach twardych dysków.

Do góry

Mam problemy z programem Acronis OS Selector i nie mogę ich rozwiązać samodzielnie. Co powinienem zrobić?

Przede wszystkim zapoznaj się dokładnie z zawartością niniejszego FAQ oraz podręcznika użytkownika. Jeżeli nie uda Ci się znaleźć rozwiązań występujących problemów skontaktuj się z naszym działem pomocy technicznej pod adresem osselector@arpex.pl. Prosimy o załączenie do wiadomości nazwy produktu, numeru wersji i kompilacji oraz numeru seryjnego.

Do góry

Na moim komputerze posiadam zainstalowany system Linux i obecnie nie mam dostępu do Menu startowego programu Acronis OS Selector (po ponownym uruchomieniu natychmiast uruchomiany jest Linux). Jak mogę rozwiązać ten problem?

Najprawdopodobniej zainstalowałeś LILO w MBR w wyniku czego MBR programu Acronis OS Selector MBR został usunięty. Musisz uruchomić Acronis OS Selector z nośnika instalacyjnego i wybrać opcję "Uaktywnij". Następnie uruchom Instalatora i dodaj system Linux do listy konfiguracji w Menu startowym.

Do góry

Chcę zmienić rozmiar partycji FAT ale jeśli wybieram polecenie "Zmień rozmiar", na ekranie pojawia się komunikat o błędzie "System plików: nieprawidłowy rozmiar pliku" i zmiana rozmiaru partycji okazuje się niemożliwa. Co powinienem zrobić?

Administrator dysków umożliwia wykonywanie operacji na systemach plików znajdujących się na partycjach pod warunkiem, że nie zawierają one błędów. Najpierw powinieneś uruchomić program CHKDSK lub SCANDISK i naprawić błędy w systemie plików. Tylko wtedy będziesz mógł uruchomić Administratora dysków i zmienić rozmiar partycji.

Do góry

Posiadam dysk twardy z Windows 2000, który znajduje się na partycji NTFS i nie ma na nim wolnego miejsca na utworzenie nowej partycji. Kupiłem nowy dysk twardy, podłączyłem go jako Slave i próbowałem zainstalować na nim Windows 98 ale próba nie powiodła się. Następnie w BIOS-ie ustawiłem opcję uruchamiania z dysku D: i Windows 98 zainstalował się bez żadnych problemów. Teraz muszę zawsze zmieniać kolejność uruchamiania w BIOS-ie jeśli chcę uruchomić inny system operacyjny ale jest to bardzo niewygodne. Czy Acronis OS Selector może mi pomóc w tym przypadku?

Tak, może. Wybierz kolejność uruchamiania w BIOS-ie tak start systemu odbywał się z dysku, na którym zainstalowany jest Windows 2000. Następnie zainstaluj Acronis OS Selector. Program automatycznie wykryje Windows 98 na drugim dysku twardym i umożliwi uruchomienie go. Jeśli posiadasz podstawowe partycje FAT na pierwszym dysku twardym Acronis OS Selector nie będzie mógł automatycznie wykryć Windows 98. W tym przypadku będziesz musiał wykorzystać Kreator Wykrywania Systemu Operacyjnego aby ukryć partycje i ręcznie dodać Windows 98.

Do góry

W Podręczniku przeczytałem, że kilka systemów operacyjnych uaktualnia MBR podczas instalacji. W moim przypadku instalacja dowolnego systemu Windows 95/98 kończy się całkowitym nadpisaniem sektora MBR. Czy jest to normalne?

Jeśli posiadasz Acronis OS Selector w większości wypadków nie musisz się o to martwić, ponieważ dodaje on do plików AUTOEXEC.BAT wywołanie specjalnego programu REINSTAL.COM, który odtwarza zawartość MBR. Niestety opcja ta nie działa pod kontrolą Windows Millennium Edition.

Do góry

Czy istnieją jakieś sposoby zmiany konfiguracji programu Acronis OS Selector z poziomu DOS lub Windows?

Nie, i istnieje kilka powodów. Po pierwsze Acronis OS Selector może być zainstalowany na oddzielnej partycji, niedostępnej dla innych systemów operacyjnych. Po drugie Instalator wykorzystuje specjalne możliwości Loadera programu Acronis OS Selector, które nie są dostępne dla jakiegokolwiek systemu operacyjnego. Poza tym to czy dany dysk jest dostępny dla systemu operacyjnego może w dużej mierze zależeć od tego jak widzi go BIOS.

Do góry

Do mojego komputera podłączony jest 13-gigabajtowy dysk twardy więc muszę używać narzędzi Maxtor MaxBlast aby mieć dostęp do dysku powyżej 8 gigabajtów. Ten program jest zainstalowany w MBR. Czy będzie współdziałał z programem Acronis OS Selector?

Acronis OS Selector jest w pełni kompatybilny z programami nakładkowania dysku takimi jak DM6 DDO lub EZ?Drive. Oczywiście Acronis OS Selector powinien zostać zainstalowany po załadowaniu jednego z takich programów do pamięci.

Do góry

Jak mogę usunąć program Acronis OS Selector?

Zazwyczaj nie zachodzi potrzeba deinstalacji programu Acronis OS Selector, ponieważ zajmuje on bardzo mało miejsca. Jeśli mimo wszystko chcesz usunąć program nie rób tego ręcznie. Wykorzystaj w tym celu specjalną procedurę umieszczoną w programie. Uruchom komputer ponownie, wejdź do Menu startowego, uruchom Instalatora, z menu "Inne" wybierz opcję "Odinstaluj Acronis OS Selector". Proces deinstalacji możesz również uaktywnić uruchamiając komputer z nośnika instalacyjnego programu Acronis OS Selector.

Do góry

Posiadam system Windows 98 zainstalowany na partycji FAT32 i chcę zainstalować system Windows 2000 na partycji NTFS. Czy Acronis OS Selector może mi pomóc?

Oczywiście. Zainstaluj program Acronis OS Selector i z jego Menu startowego uruchom Administratora dysków. Następnie wybierz partycję FAT32, zmniejsz jej rozmiar i utwórz partycję NTFS na powstałym wolnym miejscu. Teraz możesz bez przeszkód zainstalować system Windows 2000 wybierając w jego programie instalacyjnym utworzoną partycję NTFS.

Do góry

Z mojego komputera korzysta kilka osób. Czy istnieje sposób na ograniczenie ich dostępu do oprogramowania?

Tak, pogram Acronis OS Selector posiada bardzo elastyczny system haseł. Możesz ustawić oddzielne hasła dla Menu startowego (podanie tego hasła będzie wymagane podczas każdego uruchamiania komputera) oraz dla każdej uruchamialnej konfiguracji. Możesz również ustawić specjalne hasło administracyjne, którego podanie będzie wymagane do uruchomienia Instalatora oraz Administratora dysków. Oczywiście ochrona taka nie zapewnia całkowitego bezpieczeństwa i dlatego zalecamy używanie haseł wraz z systemami zabezpieczeń oferowanymi przez systemy operacyjne.

Do góry

Jak mogę utworzyć dyskietkę ratunkową programu OS Selector?

W przypadku programu Acronis OS Selector dyskietką ratunkową jest nośnik instalacyjny. Może być to zarówno płyta CD-ROM jak i dyskietka. Dyskietkę instalacyjną można łatwo utworzyć uruchamiając program instalacyjny pakietu Acronis OS Selector w systemie operacyjnym kompatybilnym z MS-DOS. W innych systemach operacyjnych utworzenie dyskietki instalacyjnej jest możliwe przy użyciu odpowiedniego obrazu dyskietki umieszczonego w pliku. Nośnik instalacyjny umożliwia nie tylko zainstalowanie programu Acronis OS Selector lecz również wykonanie innych czynności, przykładowo uaktualnienie programu Acronis OS Selector, jego aktywowanie, dezaktywowanie, usunięcie oraz uruchomienie Administratora dysków.

Do góry

Zainstalowałem program OS Selector na moim komputerze lecz nie mogę odnaleźć go w menu "Start". Jak mogę uruchomić program?

Acronis OS Selector nie jest standardową aplikacją. Nie jest on rejestrowany w systemie Windows i nie musisz go w ogóle uruchamiać. Zobaczysz go podczas ponownego startu komputera. Program automatycznie wykryje systemy operacyjne zainstalowane na Twoim komputerze i poprosi o wybór jednego z nich w Menu startowym. Zmiana ustawień programu Acronis OS Selector oraz jego deinstalacja powinna być przeprowadzana tylko przy użyciu Instalatora uruchamianego w Menu startowym.

Do góry

Usunąłem folder BOOTWIZ i teraz podczas każdego uruchamiania komputera wyświetlany jest komunikat o błędzie po czym następuje uruchamianie systemu Windows. Jak mogę pozbyć się tego komunikatu?

Przede wszystkim nigdy nie należy usuwać programu Acronis OS Selector w taki sposób. Aby pozbyć się komunikatu o błędzie uruchom komendę "FDISK /MBR" z poziomu systemu operacyjnego 95/98/ME lub MS-DOS, ewentualnie nadpisz zawartość sektora MBR w inny sposób.

Do góry

Zainstalowałem program OS Selector i chcę zainstalować system Linux. Gdzie powinienem umieścić LILO: w MBR czy w sektorze startowym partycji? A może w ogóle nie muszę instalować tego loadera?

Acronis OS Selector nie zastępuje LILO, zatem najlepiej zainstalować loader (LILO lub inny loader systemu Linux) w sektorze startowym partycji, na której ma znajdować się Linux.

Do góry

Czy możliwe jest wykorzystanie Menu startowego programu OS Selector do uruchamiania komputera z płyt CD-ROM lub napędów ZIP?

Przy użyciu Menu startowego możesz uruchamiać komputer z dyskietek oraz napędów ZIP. Uruchamianie z płyt CD-ROM jest znacznie bardziej skomplikowane i planujemy udostępnienie takiej opcji w następnej wersji programu Acronis OS Selector.

Do góry

Chcę aby niektóre partycje były niewidoczne dla określonego systemu operacyjnego. Jak można tego dokonać?

Aby ukryć partycje przed wybranym systemem operacyjnym należy:

 1. Uruchomić komputer i poczekać na uruchomienie się programu Acronis OS Selector.
 2. Uruchomić Instalatora (wybierając odpowiednie polecenie z menu Narzędzia lub wciskając kombinację klawiszy Ctrl+S).
 3. Przejść do widoku systemów operacyjnych (wciskając klawisz F5).
 4. Wybrać system operacyjny, przed którym mają być ukrywane partycje. Należy zaznaczyć system operacyjny, a nie konfigurację.
 5. Otworzyć okno właściwości wybranego systemu operacyjnego (wciskając klawisz Enter).
 6. Przejść do zakładki Partycje, wybrać partycje przeznaczone do ukrycia i wcisnąć przycisk Ukryj.

Do góry

Posiadam zainstalowane systemy Windows 95/98/ME. Gdy uruchamiam inny system operacyjny z innej partycji lub ze dyskietki startowej katalogi Windows oraz Program Files są puste. Dlaczego tak się dzieje?

Zawartość folderów systemowych została przeniesiona do ukrytego katalogi BOOTWIZ zapisanego na twardym dysku. Funkcja ta ma na celu umożliwienie zainstalowania kilku systemów Windows na jednej partycji. Aby wyłączyć tę funkcję należy

 1. Uruchomić komputer i poczekać na uruchomienie się programu Acronis OS Selector.
 2. Uruchomić Instalatora (wybierając odpowiednie polecenie z menu Narzędzia lub wciskając kombinację klawiszy Ctrl+S).
 3. Przejść do widoku systemów operacyjnych (wciskając klawisz F5).
 4. Wybrać system operacyjny, dla którego funkcja zapisywania folderów systemowych ma być wyłączona. Należy zaznaczyć system operacyjny, a nie konfigurację.
 5. Otworzyć okno właściwości wybranego systemu operacyjnego (wciskając klawisz Enter).
 6. Przejść do zakładki Foldery i wyłączyć zapisywanie folderów korzystając z przycisku Wyłącz.

Do góry

Korzystam z programu Roxio GoBack i mam problemy z aplikacją Acronis OS Selector.

Niestety Roxio GoBack nie jest kompatybilny z żadnym boot-menadżerem ani menadżerem partucji, włącznie z programem Acronis OS Selector. Jest to spowodowane instalacją programu GoBack w sektorze MBR, w którym zazwyczaj rezydują również boot-menadżery. Należy zadecydować czy bardzieć użyteczny będzie program GoBack, czy też boot-menadżer. Ponadto GoBack typ partycji (FAT16, FAT32, NTFS itd.) na własny format, przez co nie mogą one być poprawnie rozpoznawane przez programy umożliwiające zarządzanie partycjami. Możliwe jest wykorzystanie programu Acronis OS Selector do zmodyfikowania partycji, lecz GoBack musi być w tym czasie wyłączony. Po zakończeniu partycjonowania można z powrotem uaktywnić program GoBack.

...pisz do nas


© Polmax.
Wszelkie nazwy firm ich znaki towarowe oraz nazwy produktów
jak również opisy zostały użyte w celach informacyjnych i są zastrzeżone przez ich właścicieli.
Informacje na temat PC-DOS to materiały informacyjne firmy IBM i stanowią jej własność.