Programista – zawód przyszłości

Linux

Mówi się, że niektóre zawody w przeciągu kilkunastu lub kilkudziesięciu lat znikną z naszego rynku pracy. Po prostu praca wykonywana przez dany zawód będzie już niepotrzebna lub zacznie być wykonywana przez roboty albo automatyczne programy. Programiści to zawód, którego przedstawiciele jednak nie muszą martwić się o brak pracy.

Rosnące zapotrzebowanie

Okazuje się, że programowanie nie jest łatwym zajęciem i musi być wykonywane przez osoby odpowiednio przygotowane do tego zawodu. Przyda się wykształcenie informatyczne, a także zamiłowanie do szeroko pojętej branży IT, które pomoże radzić sobie w trudniejszych wyzwaniach zawodowych. Zapotrzebowanie na informatyków wciąż rośnie. Na portalach rekrutacyjnych pojawia się bardzo dużo ofert pracy właśnie dla nich. Oczywiście mogą liczyć na stosunkowo bardzo duże zarobki, sięgające nawet do kilkunastu tysięcy złotych na rękę.

Warsztat programisty

Żartobliwie można powiedzieć, że programista posiada swój „warsztat” podobnie jak mechanik. Zawody związane z komputerami, wymagają niestety bardzo długiego przebywania przed ekranem komputera. Jest to duże zagrożenie dla kręgosłupa, przyda się więc wygodne krzesło i odpowiednio dopasowane biurko. Dla programistów ważny jest również system operacyjny, na którym pracują. To oczywiste, że mają oni dużo większe oczekiwania i wymagania, niż standardowy użytkownik komputera. Wielu z nich wybiera system Linux, wierząc, że lepiej spełni ich wygórowane wymagania. Jednak zdania na temat wyższości danego sytemu są podzielone.