Programowanie – to się opłaca!

Linux

Programowanie to zawód, który w ostatnich latach cieszy się bardzo dużym powodzeniem, szczególnie wśród młodych ludzi. Wydaje się to być jak najbardziej słuszny kierunek kształcenia, pojawia się bardzo dużo ofert pracy, nawet dla osób bez doświadczenia zawodowego.

Wysokie zarobki

Bardzo dobre zarobki przyciągają wiele osób chętnych do wykonywania tego zawodu. Rzeczywiście, przedstawiciele tej branży mogą liczyć nawet na pięciokrotność średniego wynagrodzenia na polskim rynku pracy. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pracować dla zagranicznych kontrahentów i zarabiać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie. Szacuje się, że rynek wciąż będzie się rozwijać i każdego roku będą potrzebni nowi pracownicy.

Różne rodzaje programowania

Programista – wbrew pozorom – ma do wyboru bardzo dużo ścieżek rozwoju. Istnieje sporo języków programowania i każdy charakteryzuje się innymi cechami. System operacyjny to również kwestia wyboru, jedni wolą Windows, a inni Linux. Pole manewru jest więc dosyć szerokie i nie trzeba mieć obaw o wypalenie zawodowe czy szybkie znudzenie swoją pracą.

Gdzie szukać pracy?

Firmy zajmujące się programowaniem najczęściej mają swoje siedziby w dużych miastach. Stąd jeśli myślimy o karierze programisty, a mieszkamy w małym mieście, to powinniśmy rozważyć przeprowadzkę lub poszukać pracy zdalnej. Wbrew pozorom istnieje dużo firm, które szukają pracowników wykonujących zlecenia zdalnie, w miejscu swojego zamieszkania. Jest to szczególnie popularne wśród zagranicznych przedsiębiorstw, które szukają tańszych pracowników z innych krajów.