System Windows

Windows

Jaką wersję systemu operacyjnego Windows wybrać? Czym się cechuje taki system?

Windows

Systemy operacyjne Windows mają dwie wersje; systemy 32 i 64-bitowe. Różnica w tej ilości zależy od funkcjonowania systemu i szybkości przetwarzania informacji przez procesor. W systemie 64-bitowym mamy dużo więcej powierzchni i miejsca do zapisu programów i aplikacji. To oznacza, że system 32-bitowy jest szybszy i stabilniejszy, jednak trochę bardziej obciążony przez różne procesy. Rozwój sprzęt komputerowego wpłynął znacząco na rozwój oprogramowania, dlatego obie opcje mogą być korzystne.

System operacyjny 32-bitowy

Taki system dobrze sprawdza się w mało skomplikowanych zadaniach i przy niewielu zainstalowanych aplikacjach. Istnieje możliwość zastosowania ich w procesorach o strukturze 32-bitowej. Takie modele coraz rzadziej występują na rynku i są jednordzeniowe.

System operacyjny 64-bitowy

Tego typu system doskonale radzi sobie z dużą ilością plików i wydajnością systemową. Sprawdzi się w przypadku obsługi wielowątkowych programów, które stosują także obliczenia matematyczne. To dobra opcja dla każdego, kto posiada programy obróbki audio i video, arkusze kalkulacyjne i programy kryptograficzne, a także gry (wiele z nich wymaga takiej wersji oprogramowania). Aktualnie wymaga on użycia 64-bitowego procesora.

Systemy operacyjne różnią się ilością pamięci i powierzchnią do przechowywania plików. Nowsza wersja, 64-bitowa, pomału wypiera model 32-bitowy, jednak obie z nich nadal są cenione i używane przez wiele osób.