Nieustanny rozwój firmy Macrosoft spowodował, że bardzo szybko system operacyjny MS-DOS został wyparty przez systemy, które po prostu stanowiły dla niego konkurencję.
Nazwa
Nazwa systemu operacyjnego MS-DOS, pochodzi od skrótu: Microsoft Disk Operating System (czyli inaczej Dyskowy System Operacyjny firmy Microsoft). System MS-DOS działa głównie w trybie tekstowym, zaś wszystkie polecenia wydaje się za pomocą klawiatury.
Nowoczesność w natarciu
Nowe systemy operacyjne, jakie sukcesywnie wprowadzał Microsoft stawały się co raz bardziej samodzielne, co też wpływało bardzo niekorzystnie na całą karierę MS-DOS. Na szczęście wszystkie nowe systemy operacyjne tej linii startowały z poziomu DOS, będąc jednocześnie z nim zgodne wstecz.
Ciężkie czasy
Pomimo tego, iż popularność MS-DOS była bardzo duża, to nieustanny rozwój marki Microsoft, wyprzedzanie konkurencji, unowocześnienia jakie wprowadzali do swoich systemów operacyjnych, sprawiły, że w 1993 roku, Microsoft podjął trudną decyzje o wycofaniu MS-DOS jako podstawy do nowych systemów operacyjnych. I w tym też momencie wiele programów (w tym np. wiele gier), które to właśnie opierały się i też zostały zaprojektowane głównie dla systemu DOS, zostały zmuszone do utrzymywania dwóch linii systemów (była to tzw. linia NT oraz Windows Millenium). Co ciekawe, pomimo braku MS-DOS w systemach nowszych generacji, to wciąż możliwe jest korzystanie z niektórych jego specyficznych poleceń, które aktualnie generowane są za pośrednictwem tzw. interpretatora poleceń, instrukcją cmd.