Windows

Windows

Czym jest system operacyjny Windows? Jakie są elementy budowy systemu operacyjnego?

System operacyjny Windows

System operacyjny jest oprogramowaniem komputerowym, który odgrywa istotną rolę. Jego zadaniem jest zarządzanie sprzętem i zasobami komputerowymi oraz aplikacjami, z których korzysta użytkownik. Sprawuje on kontrolę programową i steruje urządzeniami, a także pamięcią operacyjną (RAM). Dzięki temu użytkownik może komunikować się z otoczeniem i sprzętem – system stanowi pośrednictwo między użytkownikiem a strefą wirtualną.

Cechy

System Windows cechuje się graficznym interfejsem użytkownika, co pomaga korzystać z komputera. Jakie są główne elementy budowy takiego systemy? Między innymi są to:

  • jądro,
  • system plików,
  • powłoka.

Jądro odpowiada za podstawowe zadania systemu. System plików organizuje dane na nośniku, natomiast powłoka służy do komunikacji użytkownika z systemem operacyjnym.
System posiada warstwy tworzące architekturę całościową. Ogólny system operacyjny posiada warstwy takie jak; powłokę (interfejs użytkownika), jądro (podstawowe funkcje) i warstwę współpracującą ze sprzętem.

Z systemów operacyjnych korzysta wiele osób, nie tylko w domach, ale także w pracy i biurze. To niezwykle pomocne narzędzie, bez którego trudno byłoby podejmować jakiekolwiek działania na komputerze. Komunikacja na najwyższym poziomie jest zapewniona w najnowszym wersjach systemowych, które cieszą się dużym zainteresowaniem użytkowników. Jądro systemu jest podstawową częścią, która odpowiada za działanie całości systemu.