Dlaczego złoto to zawsze dobra inwestycja?

Inne

Rynki finansowe na całym świecie bywają bardzo zmienne. W zależności od sytuacji, opłaca się kupować nieruchomości, obce waluty lub inwestować w start up’y wykorzystujące innowacyjne technologie. Złoto jest jednym z najchętniej wybieranych instrumentów, ponieważ panuje przekonanie, że dość stabilnie utrzymuje swoją pozycję i nie traci na wartości, a raczej na niej zyskuje. Pokazują to różne wydarzenia, które spowodowały zachwianie cen, jednak ostatecznie cena skupu złota po jakimś czasie rosła. Zaleca się, żeby inwestorzy zbyt szybko nie decydowali się na jego sprzedaż, gdy tylko zmniejsza się jego stabilność, ponieważ dość szybko powraca do pierwotnego poziomu, a w dobie kryzysu finansowego, może nawet mocno wzrosnąć. Większość doradców finansowych podkreśla, że swoim klientom poleca właśnie kupno sztabek złota.

Jaka jest cena skupu złota na rynku?

Chcąc określić wartość złota, na przykład wykonanej z niego biżuterii, trzeba wziąć pod uwagę kilka kwestii. Pierwszą jest oczywiście cena rynkowa w danym momencie. Poza tym, znaczenie ma również próba złota. Stara biżuteria sprzedawana jest zawsze jako złom, a więc można liczyć na najniższą cenę, na przykład sprzedając ją w lombardzie lub u złotnika, który na pewno wykorzysta ją do produkcji nowej. Niekiedy bardziej opłaca się znaleźć nabywcę na komplet biżuterii, ponieważ można uzyskać nawet cenę rynkową. Jeśli jednak nie ma takiej konieczności, najlepiej zachować złoto, ponieważ może tylko zyskać na swojej wartości, na co wskazują dotychczasowe doświadczenia.

Jak przygotować złotą biżuterię do sprzedaży na złom?

Jeśli zdecydujemy się sprzedać złoto, aby zyskać nieco gotówki, warto się do tego przygotować. Biżuterię najlepiej wyczyścić i pozbyć się z niej drogocennych kamieni lub elementów, które mają wartość sentymentalną, ponieważ złotnik, czy pracownik lombardu zapłaci nam jedynie za sam metal szlachetny. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie próby złota, aby określić jego orientacyjną wartość. Jeśli złoto jest słabej próby, a biżuteria ma wartość sentymentalną, wówczas sprzedaż może okazać się nieopłacalna. Ostatni krok to wybór miejsca skupu, które zaoferuje najlepszą cenę.